NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Jak je to s maturitní generálkou?

11.06.2010

Měli jsme možnost hovořit s řadou ředitelů středních škol. Mezi nimi nebylo málo těch, kteří se do maturitní generálky nepřihlásili se zdůvodněním, že si počkají, až bude jisté, že to není zbytečná práce. Podle propozic projektu maturitní generálky však termín pro přihlášení škol již dávno vypršel. Obrátili jsme se tedy na šéfa projektu maturitní generálky CERMATu, pana Jiřího Zíku, s několika otázkami.

K maturitní generálce se podle vašich údajů přihlásilo 90% škol. Některé ze zbývajících se však nechaly slyšet, že s přihlášením počkají až na začátek září, až bude jisté, zda vše nebude opět odloženo či zrušeno. Budou mít potom možnost se generálky ještě zúčastnit?

Bohužel musím jednoznačně říci NE. A v žádném případě tady nejde o naši neochotu. Není to možné především z technologických důvodů, protože od začátku července probíhá příprava výroby a výroba zkušební dokumentace. A ta je natolik automatizovaná, že neumožňuje do procesu zasáhnout. A navíc do konce června musí dojít k distribuci datových digitalizačních terminálů (DDT) do přihlášených škol.

A je tedy nějaká šance, aby se váhající školy do generálky přihlásily třeba nyní?

Z technologického hlediska je to v podstatě možné do 25. června. V takovém případě však musí spolu s námi dohnat všechno, co proběhlo a nyní probíhá s řádně přihlášenými školami, tedy podání přihlášky se všemi náležitostmi a organizační přípravu distribuce DDT, a zároveň do 30. června po podání přihlášky přihlásit rovněž své žáky do informačního systému CERMATu. V každém případě takovým školám doporučuji, aby se telefonicky spojily s naším infoservisem na linku 224 507 507 a takovou možnost avizovaly či případně domluvily. Mohu říci, že rádi učiníme výjimku ze standardních postupů, aby generálka v maximální míře naplnila své cíle, pokud je to technologicky možné. Do 25. června to možné je, poté už bohužel nikoli.

Loni při přípravě následně zrušené generálky měly, pokud se nemýlím, školy možnost provádět úpravu údajů o přihlášených žácích ještě počátkem září. Z toho, co říkáte, mi připadá, že letos to již možné nebude.

Máte zcela pravdu. Registr přihlášených žáků se skutečně a bez jakékoli výjimky uzavírá 30. června ve 24:00. Poté již nebude možné do něj jakkoli vstupovat. Platí tedy, že nebude možné doplňovat žáky či upravovat údaje z přihlášek. Technologické lhůty určené pro výrobu zkušební dokumentace jsou zcela neúprosné a termín uzávěrky registru je proto neměnný.

www.ceskaskola.cz