NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Komise prověří meziroční srovnatelnost maturitních testů

09.05.2012
V uplynulých dnech se rozhořela diskuze nad náročností maturitního didaktického testu z matematiky ve vyšší úrovni obtížnosti. V současné době přitom teprve probíhá hodnocení otevřených úloh, hodnocení náročnosti testu je proto v tuto chvíli předčasné.

Každý test použitý u maturitní zkoušky prochází po ukončení testování ověřováním validity jednotlivých úloh a zároveň ověřováním způsobilosti celého testu. K ověřování jsou použity ostré výsledky maturantů. Součástí ověřování způsobilosti testu validační komisí je ověřování meziroční srovnatelnosti náročnosti testu vzhledem k cílové skupině žáků, kteří test konali. Toto vše je v následujících 5 dnech před námi, test z vyšší matematiky nevyjímaje.

Pokud by ověření meziroční srovnatelnosti testu prokázalo, že je nízká, budou použity standardní harmonizační nástroje a výsledky budou přepočítány tak, aby byla meziroční srovnatelnost výsledků zajištěna. Základní premisou harmonizace je, že žádný z maturantů nemůže být přepočtem poškozen a že harmonizační přepočty jsou uplatněny plošně na všechny testy a tedy i žáky, kteří test konali.

Jde o standardní procedury, které se uplatňují ve všech případech plošného testování všude ve světě, pokud je podmínkou zajištění meziroční srovnatelnosti. A tento postup bude uplatněn i u všech maturitních testů v tomto roce.