NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Kritéria vysokých škol lze splnit v rámci nepovinné zkoušky

09.11.2010

Fakulta informačních technologií (FIT) ČVUT v pondělí 8. listopadu jako první vysoká škola oznámila, že bude přijímat uchazeče na základě výsledků státních maturit. Adept studia na této fakultě, který se bude chtít dostat na školu bez přijímacího řízení, se bude muset prokázat maturitní zkouškou z matematiky ve vyšší úrovni, kterou bude muset složit nejméně na 70 procent. Vyplývá to z tiskové zprávy školy.

Podle některých médií ale budí vyšší úroveň obtížnosti v matematice u některých maturantů obavy. Ty vyvolala vysoká míra neúspěšnosti žáků v tomto předmětu u maturitní generálky MAG´10. Podle ředitele CERMATu Pavla Zeleného existuje jednoduchý recept, jak skloubit vysokou pravděpodobnost úspěšnosti u maturitní zkoušky a současně splnit kritéria, která si stanoví vysoké školy.

„Především chci zopakovat, že výsledky žáků a škol v maturitní generálce prakticky žádným způsobem nevypovídají o tom, jak dopadne maturitní zkouška na jednotlivých školách, a už vůbec nevypovídají nic konkrétního o kvalitě jednotlivých škol.Platí ale, že žáci, kteří si chtějí zajistit co nejvyšší míru jistoty, že u maturity uspějí, a současně se chtějí pokusit splnit kritéria nastavená podobně, jako je tomu v případě Fakulty informačních technologií ČVUT, mají možnost zvolit si matematiku v základní úrovni jako povinnou maturitní zkoušku a vyšší úroveň si zapsat jako zkoušku nepovinnou,“ vysvětlil Pavel Zelený.

V případě, že se žákům, kteří se rozhodnou zvolit tuto strategii, nepodaří přes veškerou přípravu u nepovinné zkoušky u maturity uspět, nic nebrání tomu, aby zvládli povinnou zkoušku v základní úrovni obtížnosti. Případný neúspěch u nepovinné zkoušky totiž nemá na celkový výsledek žáka u maturity vliv.