NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Maturitní generálka se odkládá

20.08.2009
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová dnes rozhodla o odložení konání maturitní generálky na leden 2010.
 
"Až v průběhu září budeme vědět, zda budou maturity odloženy či ne, případně o jak dlouho. Vycházím tak vstříc především samotným školám, které se díky tomu, že se z maturity stalo předvolební téma, dostaly do nejisté situace," vysvětlila. Své rozhodnutí chce ministryně Kopicová všem ředitelkám a ředitelům škol vysvětlit v osobním dopisu.
 
„Nejistota je příliš velká. Poslanci původně měli o případném odkladu státní maturity rozhodnout na mimořádné schůzi v létě. Nyní je ale zjevné, že to nestihnou dříve než v polovině září. Změnu zákona by pak ještě navíc musel schválit Senát a podepsat prezident. Přitom maturitní generálka byla plánovaná na říjen. Pokud by se v tomto termínu generálka konala, musela bych již nyní uzavřít všechny závazné smlouvy na tisky, rozvozy atd. Kdyby mezitím byla státní maturita odložena, došlo by k situaci, kdy by generálku absolvovali jiní žáci, než ti, kteří by skutečně o rok později skládali novou maturitu. S ohledem na tyto skutečnosti jsem se rozhodla odložit maturitní generálku na leden příštího roku. Do té doby se vše definitivně vyjasní. Maturitní generálka pak přinese ty výsledky, které od ní očekáváme," vysvětlila ministryně Miroslava Kopicová.
 
„Ministerstvo i Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání dělají všechno pro to, aby se nová maturita mohla konat v původním termínu, se kterým počítají jak školy, rodiče a žáci, tak i příslušný zákon. Zároveň se ale musíme připravit i na variantu odložení nové maturity o jeden rok. Všechny kroky činím s ohledem na žáky, školy a rodiče, kteří se dostali do svízelné situace," vysvětlila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Hlavním úkolem ministerstva je teď podle Miroslavy Kopicové přesvědčit poslance, že odklad o dva roky by znamenal faktický konec myšlenky státní maturity jako takové. A nejen proto, že by stát musel Evropské unii vrátit téměř 200 mil. korun, které na projekt dostal.

"Poslanci by si měli uvědomit, že vystavují trpělivost pedagogů obrovské zkoušce. Roční odklad je maximum, co systém unese. Odklad o dva roky by znamenal v oblasti finanční i v motivaci vedení škol a učitelů samotných takovou ztrátu, že by se v přípravě státní maturity už vůbec nedalo pokračovat," je přesvědčena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová.