NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Maturitní testy prokázaly vysokou kvalitu

29.06.2011

Didaktické testy, které letos v květnu poprvé absolvovali maturanti v rámci společné části maturitní zkoušky, prokázaly vysokou kvalitu. Ukázala to zpětná validace po vyhodnocení testů všech předmětů a úrovní. Všechny maturitní didaktické testy jarního zkušebního období 2011 jsou od dnešního dne zveřejněny na webových stránkách www.novamaturita.cz.

Z celkového počtu 2342 testových úloh byly následnou kontrolou a analýzou výsledků klasifikovány jako defektní 4 úlohy. Jednalo se o nejednoznačnost v úloze v základní úrovni obtížnosti z ruského jazyka v sadě A, dále v úloze z českého jazyka v základní úrovni, německého jazyka v základní úrovni a úloze ze zeměpisu, která měla konstrukční a technickou vadu, v sadě pro žáky s přiznaným uzpůsobením konání maturitní zkoušky. V těchto případech za ně žáci obdrželi plné bodové ohodnocení, takže je vada v celkovém hodnocení nepoškodila.

„Respektujeme rozhodnutí ministra Josefa Dobeše zveřejnit didaktické testy. CERMAT si za jejich vysokou kvalitou stojí a naši předmětoví metodici jsou připraveni vést o jejich úrovni diskuzi s odborníky. Nikdy jsme se takové diskuzi nebránili, ale je třeba ji vést konstruktivně, nikoli na bázi neopodstatněných mediálních ataků,“ uvedl ředitel CERMATu Pavel Zelený s tím, že první příspěvky metodiček CERMATu už byly zveřejněny na stránkách Lidových a Učitelských novin, další budou postupně publikovány mimo jiné prostřednictvím těchto stránek.

Maturitní testy nevznikají náhodně. Jejich obsah je dán katalogy požadavků ke zkoušce, a tím i pedagogickými dokumenty, podle nichž se předmět vyučuje. Katalogy byly schváleny a zveřejněny v dubnu 2008. Druhým východiskem pro tvorbu testu je jeho specifikace. Jde o jakýsi scénář testu, který říká, jakými typy úloh budou ověřovány příslušné dovednosti. A na základě tohoto se pak připravují testové úlohy.

Až poté začíná „skládání“ testu. Má svá přísná pravidla. Sleduje se zde vedle dodržení specifikace testu i to, zda je test obsahově, tematicky a genderově vyvážený. I test, podobně jako jednotlivé úlohy, před jeho schválením prochází dvoukolovou expertní oponenturou.

Zde si můžete stáhnout prezentaci z dnešní tiskové konference: Obsah testů, jejich relevance a kvalita (ve formátu PPT)


Petr Habáň
tiskový mluvčí
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT
haban@cermat.cz
www.novamaturita.cz
tel.: +420 602 655 093