NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Maturity v žádném případě ohroženy nejsou

11.04.2011

Preventivní kontrola technického zajištění nové maturity odhalila několik nedostatků. Do poloviny dubna by měly být odstraněny. Současná politická situace a krize ve straně Věci veřejné nebude mít v žádném případě vliv na průběh maturity. To vše zaznělo na dnešní tiskové konferenci na téma nová maturita, kde se s novináři setkali náměstek pro regionální školství Ladislav Němec a ředitel organizace CERMAT Pavel Zelený.  

Od 6. do 13. dubna podle plánu probíhá dokumentové ověřování (technická profylaxe) a ověřování dokumentových toků profilové části maturitní zkoušky. Při této činnosti došlo k několika technickým nedostatkům.  Blíže k tomu novináře informoval Ladislav Němec: "Vzhledem k tomu, že ředitelé škol, kde byla tato technika nainstalována, provedli pro maturitní generálce její rozpojení a opětovné zapojení, došlo zde k zapojení do špatných portů, proto některé z terminálů nekomunikovaly, jak měly, a došlo k chybě na softwarovém vybavení tiskáren." Tyto technické nedostatky by podle náměstka měly být odstraněny do 10 dnů, kdy by také měly být k dispozici výsledky dokumentové testovací části.

"Problémy s tiskárnami se týkaly asi 20 % škol, jejich odstranění je ale poměrně jednoduché. Zatěžuje to ovšem komunikační kanály mezi námi a školami. Požádali jsme proto dodavatele služeb, společnost Logica ČR, aby vyslala jasný omluvný signál školám, protože to řešení mělo být rychlejší. Školy, které měly takový problém, dostaly omluvný dopis a písemné vysvětlení, v čem byl problém," dodal Pavel Zelený.

Problémem je nyní také nedostatečná kapacita infolinky helpdesku v CERMATu. V dohledné době bude tato infolinka posílena na kapacitu 60 lidí. V době konání ostrých zkoušek pak na cílových 80 pracovníků.

K současné politické situaci a jejímu vlivu na průběh maturit se následně vyjádřil náměstek Ladislav Němec: "Situace, která se odehrává teď, nemá vůbec žádný vliv na průběh maturit. Když si uvědomíte, že to je projekt, který se připravuje už 14 let a pan ministr měl odvahu a rozjel ho, a když si uvědomíme, že máme měsíc a pár týdnů před opravdu ostrým spuštěním státní maturitní zkoušky, tak si myslím, že tu není žádná moc, která by tento rozjetý rychlík mohla zastavit. Maturity ohroženy v žádném případě nejsou."

Dnešním dnem je na www.novamaturita.cz otevřeno on-line diskusní fórum pro žáky a rodiče. Diskuze budou probíhat každé pondělí a čtvrtek od 17 do 19 hodin, přičemž dotazy lze posílat vždy jeden pracovní den předem od 12 hodin. Dotazy na fóru bude možné klást do 30. června 2011, kdy bude fórum ukončeno.

Od 18. dubna bude na www.novamaturita.cz také zveřejněna a volně k dispozici další sada cvičných písemných prací a poslechových subtestů z českého jazyka a literatury a cizích jazyků.

Posledním tématem byla soukromá Střední škola informatiky a podnikání v pražských Petrovicích. Na základě sběru informací o nominacích hodnotitelů a zadavatelů maturit ze strany CERMATu se zjistilo, že zdejší ředitel ignoruje požadavky, které byly stanoveny maturitní vyhláškou a školským zákonem. Asi sedm z 12 denních maturantů odešlo v průběhu 4. ročníku na jinou školu, kromě nich by zde mělo maturovat kolem 30 dálkařů. "Když jsme tam byli s panem ministrem podívat, minulý čtvrtek ve 13 hodin, ve škole byl pouze pan ředitel a jeho sekretářka, z žáků nikdo. Je to opravdu zvláštní škola. Nyní už pan ředitel začal konat, má s CERMATem vyjednané zadavatele i hodnotitele. Jako kladný dopad státní maturity vidím fakt, že nám dokáže odhalit takové prazvláštní anomálie a tato škola anomálií v určitém pohledu určitě je," komentoval situaci náměstek. Nicméně doufá, že i zde se pod přísným dohledem MŠMT a CERMATu maturita uskuteční.