NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Ministr Dobeš: U státních maturit propadla pětina žáků, a to je dobře

15.06.2011
Téměř 20 procent žáků neuspělo u státní maturity. Nejhůř dopadly odborné školy a učiliště. Skoro deset procent žáků přitom školy k maturitě nepřipustily.

Přesné výsledky státních maturit předložil na dnešní tiskové konferenci ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.

„Maturity dopadly hladce, do konce června odešlu zprávu z analýzy státních maturit do vlády i do školského sněmovního výboru,“ řekl na úvod ministr Dobeš a pokračoval: „propříště otočíme harmonogram maturit tak, aby se testy dělaly už v dubnu a ústní zkoušky v květnu, a také přesuneme opravné termíny maturit tak, aby byl soulad s případným nástupem na vysoké školy,“ dodal ministr.

Předpokládaný počet žáků pro opravný podzimní termín je 27 až 28 tisíc, přičemž nejčastěji propadali z matematiky. Z ní neuspělo více než 14 procent žáků.

„Teď se ukázalo, že laťka náročnosti byla nastavena správně a já z ní rozhodně nehodlám slevovat. Mým záměrem je spíš dotahovat školy do jisté úrovně, postupně tu laťku kvality zvyšovat,“ zdůraznil ministr Dobeš, přičemž nezapomněl opět poděkovat učitelům a ředitelům škol a také CERMATu. Jeho ředitel Pavel Zelený pak k výsledkům státní maturity dodal: „Dnes má maturitu až 36 procent Čechů, v průběhu patnácti let se tak stala úplně něčím jiným, než jaký byl její původní záměr. Je nutné opět vrátit maturitě váhu,“ prohlásil ředitel CERMATu.

A co čeká projekt státních maturit dál? „Do tohoto pátku bude na všech školách přerozděleno 12 milionů korun, které jsme z vlastního rozpočtu poslali na vyrovnání byrokratických těžkostí, hned v pátek oznámíme na tiskové konferenci k šablonám EU peníze školám pro střední školy, že jim posíláme jeden a půl miliardy korun z OP VK, do 20. června rozdají školy maturitní vysvědčení, hned poté – nejpozději do 30. června - předložím kabinetu zprávu z průběhu maturit a nakonec se chci zasadit, aby do tří let probíhaly státní maturity online,“ shrnul na závěr svoje plány ministr Dobeš.