NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Ministr Dobeš vzkazuje krajům: Státní maturita není politika!

29.06.2011

Ostrou výzvu hejtmanů, aby ministerstvo školství zveřejnilo kompletní výsledky úspěšnosti středních škol v letošních maturitách, pokládá šéf resortu Josef Dobeš za nemístné politikaření. Zvlášť, když Rada Asociace krajů začala ústy svého předsedy Michala Haška (ČSSD) vyhrožovat soudy.

"Maturity skutečně nejsou o politice. Jejich smyslem není sestavovat žebříčky a vystavovat neúspěšné školy veřejnému pranýři. Smyslem je především zpětná vazby pro školy, aby si uvědomily, v čem jsou silné a kde je naopak jejich slabé místo. Zvlášť v prvním roce státních maturit chceme dát těmto školám šanci, aby si zpětnou vazbu vzaly k srdci a vyvodily z ní důsledky. Jedině tak máme šanci úroveň vzdělávání na našich středních školách zvýšit," říká ministr Dobeš.

Během prázdnin připraví Cermat pro školy komplexní hodnotící zprávu, ve které jim poskytne podrobnou analýzu maturitních výsledků. Kraje od Cermatu obdrží výsledky maturit jen podle oborů. Pokud hejtmani chtějí získat přehled o tom, jak konkrétní školy při maturitách uspěly, budou mít podle ministra možnost zjistit výsledky ve výročních zprávách, kde je každá škola musí uvést. "Jestli budeme v tuto chvíli sestavovat a zveřejňovat úplné žebříčky, půjdeme tím proti smyslu státních maturit," uzavřel Josef Dobeš.