NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Ministr Dobeš zveřejnil 10 nejlepších maturitních škol

23.06.2011

Žebříček 10 nejlepších gymnázií, 10 nejlepších středních odborných škol a tři nejúspěšnější gymnázia a SOŠ za každý kraj – to vše z hlediska maturitních výsledků – představil novinářům na tiskové konferenci ministr školství Josef Dobeš.

„První kolo státních maturit je za námi, proběhlo úspěšně bez zásadních chyb. Dostal jsem komplexní zpětnou vazbu od České školní inspekce, která monitorovala na školách průběh maturit, a nedošlo podle ní k žádnému závažnému pochybení,“ oznámil ministr na úvod.

Do 25. června se mohou žáci hlásit do druhého kola maturit, které je opravné pro ty, kteří neuspěli, nebo řádné náhradní pro ty, kteří nebyli k maturitě připuštěni, nebo se jí z nejrůznějších důvodů nemohli zúčastnit v prvním kole. Druhé kolo proběhne od 1. do 14. září (ústní část na domovských školách maturantů) a od 15. září se na 240 spádových školách bude po dobu tří dnů konat písemná část. Výsledky se maturanti dozvědí 25. září.


Další důležité datum, které ministr oznámil, je středa 29. června – tento den budou zveřejněny všechny testy letošní maturity. Zároveň Josef Dobeš uvedl, že nechystá žádné personální změny ve vedení Cermatu.

„Co na maturitě vidím jako zásadní - chystáme historicky první zpětnou vazbu pro školy. Je to můj dárek pro učitele za to, jak maturitu zvládli. Dostanou komplexně zpracované výsledky, aby věděli, jak učí, co je výborné a kde je třeba přidat. Cermat teď na tom bude dva měsíce pracovat, školy materiál obdrží v září,“ slíbil ministr.

Po té, co ministr vyhlásil nejúspěšnější maturitní školy, doplnil jeho informace ředitel Cermatu Pavel Zelený zprávou, že nejlepší maturanty z českého jazyka máme v Královéhradeckém kraji, z matematiky na Vysočině a z cizích jazyků v Praze.

Náměstek pro regionální školství Ladislav Němec ujistil, že všechny připomínky pedagogů i asociací jsou analyzovány a 90 procent z nich bylo či bude zapracováno tak, aby maturitní zkoušky ve školním roce 2011/2012 byly jednodušší, rychlejší, méně stresové a méně administrativně náročné.

Ohledně podávání odvolání neúspěšných maturantů náměstek uvedl, že v současné chvíli obdrželo ministerstvo necelých 200 žádostí, které řeší úřad standardním způsobem.

„Česká školní inspekce sleduje přípravu a vývoj maturitní zkoušky od roku 2006 a k našemu smutku byla už dvakrát odložena. Tato zkouška má pro inspekční systém a všechny školy takřka historický význam - stane se základem nastavení systému evaluace a kvality do doby budoucí,“ prohlásila ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová a dodala: „Inspekce bude vyžadovat od ředitelů neúspěšných škol informaci, jaká přijali opatření a budeme monitorovat, jak projednali celkové školní výsledky maturit se školskými radami a jejich zřizovateli.“


Ke stažení: