NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Nejúspěšnější maturanti ve zkoušce Matematika+ 2017 byli oceněni v Senátu

07.06.2017

V úterý 6. června 2017 proběhlo na půdě Senátu Parlamentu ČR slavnostní ocenění nejlepších maturantů, kteří v letošním roce skládali nepovinnou zkoušku Matematika+. Oceněno bylo jedenáct žáků, kteří dosáhli plného počtu 50 bodů nebo jim utekl pouze jediný bod.

Zkouška Matematika+ je nepovinná výběrová zkouška ze středoškolského učiva matematiky konaná od roku 2014, která ověřuje takové dovednosti a vědomosti žáků, jež jsou důležitým předpokladem pro úspěšné zvládnutí studia na vysokých školách technického, ekonomického, matematického a přírodovědného zaměření a následně také pro kvalitní výkon vybraných profesí. V didaktickém testu z Matematiky+ se objevují jak běžné středoškolské úlohy, tak i obtížnější úlohy, které ověřují předpoklady žáka k náročnějšímu studiu. Zkouška pokrývá celý rozsah středoškolského učiva matematiky. Maximálně lze získat 50 bodů. Známka 3 (dobrá) ve zkoušce Matematika+ předurčuje dobrou připravenost žáka k vysokoškolskému studiu matematiky. Vysokým školám lze zároveň garantovat, že žáci s lepším výsledkem zvládnou studium matematiky na vysoké škole bez problémů a žáci s výtečným výsledkem budou vynikajícími studenty. Některé fakulty vysokých škol již výsledek této zkoušky zohledňují při přijímacím řízením nebo ve stipendijních programech.

V letošním roce tuto nepovinnou zkoušku konalo celkem 1 870 maturantů a vedle zmíněných 11 žáků s nejlepšími výsledky obdrželi ocenění v Senátu Parlamentu České republiky také dva vyučující, kteří jdou v přípravě svých žáků v matematice příkladem.

Na předávání byli přítomni také zástupci médií a text paní redaktorky Kateřiny Perknerové, který vyšel 7. června 2017 v Deníku, Vám zde nabízíme k přečtení.

Těžší matematika u maturit otvírá dveře univerzit

Patří matematika k předmětům, z nichž by všichni středoškoláci měli skládat maturitu? A je důvod se jí bát? Většina dětí školou povinných by asi odpověděla na první otázku záporně a na druhou kladně. Absolventi gymnázií, kteří včera převzali v Senátu diplom, by odpověděli opačně. Nepovinnou maturitní zkoušku totiž skládali z matematiky plus, která po roce 2013 nahradila zrušenou obtížnější úroveň. Deset chlapců a jedna dívka náročnější test zvládli na plný počet bodů či o jeden méně. "Mají před sebou excelentní kariéru. Pokud někdo absolvuje matematiku plus alespoň na trojku, má dobrou šanci uspět na vysoké škole. Při přijímacích zkouškách ji zohledňuje už dvacet fakult," řekl Deníku Jiří Zíka, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Letos si matematiku plus vybralo 1870 středoškoláků a uspělo 1 381, což je 73,85 procenta.

Připomeňme, že maturitu z královny věd si v základní úrovni vybírá stále méně středoškoláků. Z letošních 62 tisíc po ní sáhlo 16 tisíc maturantů, kteří jí dali přednost před cizím jazykem. Propadlo 3520 z nich, tedy 21,5 procenta. Na gymnáziích a lyceích bude matematická maturita povinná od roku 2021, na většině odborných středních škol o rok později.

NECHTĚNÁ POPELKA

Kde hledat klíč k úspěchu? Podle dvou oceněných pedagogů z Brna a Prahy 5, na jejichž gymnáziích matematiku plus absolvovalo 44 a 50 procent žáků, jde především o schopnost je motivovat. "Říkám jim, zkuste to, když uspějete, získáte velké sebevědomí a ještě vás přijmou na dobré univerzitě.

Člověk se musí vykašlat na definice a věty a pojmout to jako show, o to se snažím. Matematika je na školách popelka, nikdo ji nemá rád, studenti se jí snaží vyhnout až do posledního ročníku, kdy zjistí, že ji budou potřebovat.

Osvěta by měla začínat od nejmenších dětí," řekla Deníku vyznamenaná učitelka matematiky z pražského Gymnázia Nad Kavalírkou Pavlína Mojžíšová.

ZÁJEM VE SVĚTĚ

Z jedenácti premiantů míří tři na zahraniční univerzity. Mezi nimi i Štěpán Brychta z Gymnázia Šlapanice, který bude ve Skotsku studovat informatiku a fyziku. Výuku na své škole by nijak neměnil. Měl výborného učitele, jenž náročné učivo vysvětlil tak, že ho dokázali pochopit i ti, kteří matematiku nemilovali.

Ondřej Malý z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem směřuje na lékařskou fakultu: "Baví mě chemie, fyzika, biologie. Pro studium medicíny není matematika nezbytná, ale určitě poskytuje výhodu při snazším pochopení principů přírodních věd. Měl jsem štěstí na vynikající vyučující a podle mě vše záleží právě na jejich individuálním přístupu k žákům." Ostatní matematičtí géniové si vybrali ČVUT, Matematickofyzikální fakultu UK, informatiku na Masarykově univerzitě v Brně.

Předseda senátního školského výboru Zdeněk Papoušek, který setkání inicioval, připomněl, že ve starověku byli matematici zároveň filozofy a velký Albert Einstein se též společensky angažoval. Vážně i nevážně. Koneckonců je autorem tohoto výroku: "Dvě věci jsou nekonečné, vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist."

(Zdroj: prazsky.denik.cz)