NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Složit zkoušku z dospělosti se na podzim pokusí přes 23 tisíc maturantů

19.07.2012
Celkem 23 314 maturantů podalo přihlášku k podzimnímu termínu společné části maturitní zkoušky 2012. Pokusí se uspět u 53 674 zkoušek a dílčích zkoušek, z nichž se v 39 230 případech jedná o písemné práce a didaktické testy, tedy zkoušky administrované CERMATem. Ústní zkouška zůstává v kompetenci kmenové školy.

Pro největší skupinu maturantů půjde v září o termín opravný, jedná se o 16 831 maturantů. Pro 6 192 maturantů bude podzim vůbec prvním řádným zkušebním termínem, 365 středoškoláků bylo přihlášeno už k jarnímu termínu, z nějakého důvodu ale nemohli některou zkoušku vykonat a stihli se řádně omluvit.

Z celkového počtu 53 674 dílčích zkoušek bude v podzimním termínu nejčastěji zastoupena písemná práce z češtiny v základní úrovni obtížnosti, celkem ji absolvuje 12 496 maturantů. 9 363 maturantů se pak pokusí uspět u didaktického testu z matematiky v základní úrovni.

„Chceme maximálně podpořit zejména maturanty, kteří budou na podzim některou ze zkoušek opravovat po neúspěchu v jarním zkušebním termínu. Už nyní je na facebookovém profilu Udělám maturitu k dispozici stručný průvodce, který obsahuje důležité zásady týkající se konání zkoušky v opravném termínu. Zhruba v polovině srpna zveřejníme na webových stránkách www.novamaturita.cz a facebooku jednoduchý návod, na co se zaměřit při samotném průběhu zkoušky, zejména při písemné práci z češtiny,“ uvedl ředitel CERMATu Jiří Zíka.

Písemné zkoušky budou probíhat od 3. září, přesné termíny budou zveřejněny na stránkách www.novamaturita.cz do 15. srpna. O přesném termínu a místě konání písemných zkoušek budou maturanti informováni v pozvánce k maturitní zkoušce, kterou obdrží v papírové nebo elektronické podobě v druhé polovině srpna od ředitele své školy.

V současné době připravuje CERMAT denně několik oponentních posouzení k nově založeným žádostem o přezkum maturitní zkoušky. Centrum v současné době eviduje 8 143 žádostí o přezkoumání. Z toho 2 847 k didaktickým testům, tedy k MŠMT, a 5 296 k písemným pracím a ústní zkoušce, tedy ke krajským úřadům a magistrátu. V rámci didaktických testů se 67,4% žádostí týká matematiky základní a v rámci písemných prací 85,13% českého jazyka a literatury v základní úrovni.
Z celkového počtu dosud posouzených žádostí (8 093) bylo ze strany Centra doporučeno ke kladnému vyřízení 539 žádostí, což činí 6,66%.