NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Tisková zpráva MŠMT: Maturita se odkládat nebude

14.05.2009

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová se po pečlivé analýze projektové přípravy nové maturity rozhodla, že nebude Poslaneckou sněmovnu žádat o další odklad konání zkoušky.

Podle názoru ministryně Kopicové probíhá příprava maturity podle stanoveného časového harmonogramu. Logistika celého projektu je v tuto chvíli dobře připravena.

„Je mi jasné, že nová maturita je robustní a velice ambiciózní záležitost," říká Kopicová. „Navíc proběhne příští rok poprvé, což s sebou nese i určitá rizika. Ta jsou ale dobře ošetřena a existují i různé záložní varianty. Mám ze současného stavu příprav velmi dobrý pocit a jsem přesvědčena, že zdárná realizace státní maturity příští rok je nejen žádoucí, ale i naprosto reálná."

V dubnu letošního roku proběhlo první kolo „maturitní generálky" na reprezentativním vzorku 65 škol (několik tisíc žákyň a žáků), v říjnu se uskuteční celková generálka na všech školách. Podle ministryně Kopicové půjde o důležitý mezník pro vyhodnocení a případné drobné korekce v logistickém zabezpečení.

„Už samotná existence generálky je pro maturanty obrovskou výhodou. Dostanou tak na začátku školního roku možnost vyzkoušet si maturitu nanečisto a připravit se tak na úspěšné složení zkoušky příští rok," je přesvědčena nová ministryně.

Nová maturita nepředstavuje jen příležitost, jak vrátit „zkouškám z dospělosti" někdejší prestiž, ale přispěje i k možnosti srovnání s ostatními evropskými zeměmi a posílí konkurenceschopnost českých žáků a žákyň.

Už 15. května začíná školení managementu škol i konzultační semináře pro učitele jazyků, bezprostředně bude navazovat i vzdělávání dalších maturitních funkcionářů. „Nejdůležitější informace, podstatné zejména pro studenty, jsou již delší dobu k dispozici na internetové stránce nové maturity. Školení by ale měla rozptýlit obavy škol a seznámit pedagogy s detaily konání maturit. Na tento aspekt - přípravu pedagogů a maturitních funkcionářů - chci nyní klást zvláštní důraz," dodává Miroslava Kopicová.