NOVÁ MATURITA

HLAVNÍ MENU
Nová Maturita Twitter Nová Maturita Google+ Nová Maturita Facebook

Tisková zpráva MŠMT - Ministr Dobeš: Maturitní otázky neunikly!

14.02.2011
Tím, že bylo na internetu zveřejněno 1400 podpůrných listů pro učitele k ústní zkoušce nové maturity z českého jazyka, nedošlo v žádném případě k úniku ostré verze maturitních otázek! Prohlásil to na tiskové konferenci 11. února ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.

Část těchto pracovních listů byla zveřejněna už před rokem. "Byly připraveny jako podpora pro učitele, aby si podle nich mohli připravit své vlastní podklady pro ústní zkoušku z českého jazyka," vysvětlil ministr a odmítá spekulace o narušení bezpečnosti maturity. "Ostré otázky jsou naopak zabezpečeny tak důkladně, že je to daň za tu obrovskou cenu, kterou nás nová maturita stojí," dodal.

Podle Pavla Zeleného, ředitele společnosti CERMAT, která má přípravu nové maturity na starosti, vytvořili zmíněné pracovní listy sami učitelé středních škol. Jsou soustředěny v databance, ke které mají přístup všichni ředitelé středních škol a jejich prostřednictvím i češtináři. "Došlo vlastně jen k tomu, že si někdo těch 1400 pracovních listů, stáhl a pověsil je na web. My jsme tohle sice nedoporučovali, ale ani podle zákona, ani podle logiky věci se nejedná o žádné tajemství. Tyto pracovní listy proto nejsou nijak zabezpečené. Nebudou tedy kvalifikovány jako informace veřejně nepřístupná," vysvětlil Pavel Zelený.

"Vlastní průběh ústní zkoušky je v podstatě na vyučujících češtinářích. Jde o ústní zkoušku, pracovní listy jsou jen podpůrný materiál," doplnil náměstek ministra pro regionální školství Ladislav Němec.