Ústní zkouška z cizího jazyka
Ústní zkouška je jednou z dílčích zkoušek z cizího jazyka a je zadávána formou tzv. pracovních listů.
Pracovní list, který obsahuje zpracovanou 1., 2. a 4. část PL (tzv. zkušební úlohy), dodává na školu Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) prostřednictvím informačního systému CERTIS.
Témata v 1. 2. a 4. části pracovního listu jsou vždy témata všeobecná (viz katalog požadavků, kapitola 2.5).
Třetí části PL (tzv. školní zkušební úlohy) si škola vytváří sama (dle metodických pokynů CZVV), nebo si škola může vygenerovat celé pracovní listy včetně třetích částí dodaných CZVV prostřednictvím informačního systému CERTIS.
Ve třetí části ústní zkoušky nejsou ověřována všeobecná témata. V této části jsou ověřována témata specifická a/nebo oborová/odborná, která vycházejí ze specifik dané školy a/nebo oboru studia. Stanovená témata jsou vždy v souladu s výstupy v příslušném RVP a ŠVP školy (viz Katalog požadavků, kapitola 2.5.2). Součástí požadavků na žáka je znalost. Požadavky si stanovuje škola v souladu s ŠVP. Třetí části, které zpracovává CZVV, se vztahují ke specifickým tématům, která by měla být dle příslušných RVP společná všem maturitním studijním oborům, tj. k reáliím zemí studovaného jazyka a České republiky/poznatků o zemích příslušných jazykových oblastní apod..
Průběh zkoušky
Pro přípravu na dílčí ústní zkoušku žák obdrží pracovní list žáka se zadáním, které si žák vylosoval. Žák má možnost si během přípravy vypracovat poznámky a poté je při ústní zkoušce používat. Zkoušení i hodnocení probíhá podle pracovního listu zkoušejícího, který obsahuje instrukce, zadání úkolů i přílohu ze zkušebního listu žáka, ale také doplňkové informace nezbytné pro řádný průběh zkoušení i hodnocení.
Hodnocení ústní zkoušky
Hodnocení ústní zkoušky probíhá dvěma certifikovanými hodnotiteli. U ústních zkoušek společné části maturitní zkoušky zastává jeden hodnotitel funkci zkoušejícího a druhý hodnotitel funkci přísedícího. Hodnocení probíhá podle jednotné metodiky a kritérií hodnocení.
Mezní hranice úspěšnosti je stanovena na 44%, tzn., že žák uspěje v ústní zkoušce, pokud dosáhne nejméně 18 bodů z 39 možných.
Pracovní list
Při přípravě i v průběhu zkoušení pracuje žák s pracovním listem, který konkretizuje zadání ústní zkoušky. Pracovní list má pro všechna zadání jednotnou strukturu (počet částí zkoušky, čas vymezený na jednotlivé části zkoušky apod.) a je standardizován. Pracovní list je tvořen 4 částmi, přičemž každá z nich reprezentuje jiné téma.
Počet pracovních listů
Pro ústní zkoušku z cizího jazyka společné části maturitní zkoušku platí pravidla, které jsou dána § 8, odst. 5 maturitní vyhlášky č. 177/2009 Sb.: "Pro ústní zkoušku společné části nelze losovat v jednom dni dvakrát stejné číslo pracovního listu. Žák losuje vždy alespoň z pěti nabízených pracovních listů.".
Pokud bude v daném dni u příslušné komise zkoušen pouze jeden žák, pak stačí, aby tato komise měla připraveno 5 pracovních listů. Nabídka pracovních listů se vztahuje vždy k právě jednomu zkušebnímu dni. Příští den lze použít u téže komise stejné pracovní listy jako ve dnech předchozích. Co se týče horní hranice počtu pracovních listů pro ústní zkoušku společné části maturitní zkoušky z cizího jazyka, tak ta není stanovena.
Příklad: V jednom dni maturuje 8 žáků. Stačí mít tedy připraveno 12 pracovních listů (tj. 8+4). Tímto je splněna podmínka, že poslední žák bude losovat také minimálně z pěti pracovních listů.
Další sekce zabývající se pracovními listy jsou: